Kāpēc koka mājas ir draudzīgākas videi?
Neatkarīgi, no tā vai Jūs sapņojat par ģimenes māju priekšpilsētā, kur atgriesties pēc saspringtas darba dienas vai māju laukos ar skaistu skatu uz ezeru, kur baudīt saulrietu pie vīna glāzes. Jebkura no iecerēm var būt saskaņā un harmonijā ar dabu, ja tiek būvēta no dabai draudzīgiem un ilgtspējīgiem būvmateriāliem.
Koks ir vienes no retajiem būvmatriāliem, kas ir dabisks un salīdzinoši ātri atjaunojas pats. Šis fakts kļūst aizvien svarīgāks, ņemot vērā pieaugošo uzmanību vides aizsardzībai!
Piedāvājam apskatīt dažu būtiskākos aspektus, kāpēc savas mājās būvniecībā izmantot koku kā galveno būvmatriālu:
Būvmateriāls, kas dabā atjaunojas pats
Kokaudzes var tikt audzētas un cirstas, neapdraudot mežus vai dabas resursus. Bieži vien mēs dzirdam viedokļus, ka meži Latvijā tiek izzāģēti un to skaits samazinās. Patiesībā, pēc Latvijas valsts mežu datiem, koksnes daudzums, kas ik gadu izaug, ir lielāks par izcirsto. Turklāt – gudra saimniekošana ar meža resursiem, to stādīšana un kopšana ir aizvien apzinātāka. Izvēloties koku Jūs ne tikai iegūstiet augstas kvalitātes būvmateriālu, bet arī atbalstiet vides aizsardzību un palīdziet veidot ilgtspējīgu nākotni nākamajām pāaudzēm.
Zemāks CO2 izmešu daudzumums
Klimata pārmaiņas un globālās sasilšanas jautājumi ir izvirzījuši uzmanības centrā CO2 emisiju samazināšanu. Koka ieguve un apstrāde rada mazāk oglekļa emisiju nekā daudzu citu būvmateriālu ražošana. Koka kā būvmateriāla izvēle nav tikai praktisks, bet arī aktīvs solis ceļā uz videi draudzīgu dzīvesveidu, kuram pievienojoties Jūs sniedzat savu ieguldījumu cīņā pret klimata pārmaiņām. Tāpat energoefektīvi uzbūvēta koka māja prasīs būtiski mazākus apkures resursus un būs iespējas izmantot apkures risinājumus, kas rada minimālas vai pilnībā izvairās no oglekļa emisiju radīšanas.
Kokam piemīt siltumizolācijas īpašības
Koks ir dabīgs materiāls, kas nodrošina labu siltumizolāciju. Viena no būtiskākajām koka īpašībām, kas padara to par lielisku siltumizolācijas materiālu, ir tā salīdzinoši zemā siltumvadītspēja. Tas palīdz samazināt enerģijas patēriņu mājās, samazinot vajadzību pēc aktīvākas apkures ziemā vai dzesēšanas vasarā. Mūsdienās uz koku skatāmies ne tikai kā uz konstrukciju materiālu, bet arī kā uz siltumizolācijas materiālu. Kokšķiedras siltumizolācijas materiāli ir ne mazāk efektīvi par pierastajiem, tādiem kā minerālvate vai akmensvate. Kas īpaši svarīgi - kokškiedras siltumizolācijas materiāli daudz labāk izdala mitrumu, kā sintētiskie.
Ilgs kalpošanas laiks ar pareizu uzturēšanu
Kvalitatīvi apstrādāts un atbilstoši uzturēts koks nodrošinās mājai ilgu kalpošanas laiku. Šāda ilgtspējīga būvniecība ne tikai sekmē ekoloģisku pieeju, bet arī garantē ilgtermiņa izturību un resursu efektīvu izmantošanu. Uzturot koka konstrukcijas pareizi, tas kalpos kā ilgspējīgs būvmateriāls, ne tikai iemiesojot ekoloģiskās vērtības, bet arī efektīvi izmantojot koka resursus ilgtermiņā.
Koka mājas ir ne tikai estētiski pievilcīgas, bet arī rada patiesu un mājīgu vidi. Lai gan tās var prasīt biežāku uzturēšanu, tas ir saprātīgs ieguldījums ilgtspējīgā un veselīgā dzīvesveidā. Šīs mājas nodrošina ne tikai funkcionālu dzīvojamo telpu, bet arī veicina vides ilgtspēju un labklājību.